Bakteri Tutmayan Kumaş üretildi

Bakteri Tutmayan Kumaş üretildi

Bursa’da kurulu Dizdar Tekstil, “bakteri tutmayan kumaş” üretimine başladı.
Laboratuvarda bakteri tutmazlık testlerinden geçirilen kumaşlar, hastane gibi steril ortamlarda güvenle kullanılabiliyor.
Ayda 500 bin metre üretilen kumaşlar, başta Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor.
Firmanın, ürettiği kumaşın yüzde 70’ini Avrupa ülkelerine ihraç ettiği bildirildi.
Dizdar Tekstil Ticaret A.Ş Genel Müdürü Cüneyt Dizdar, tekstil sektöründe rekabetin giderek artığına işaret ederek, Çin tekstiline alternatif olarak teknik ürünlere yöneldiklerini, üretimine başladıkları bakteri tutmayan kumaşa, Avrupa’dan önemli ölçüde talep geldiğini belirtti.
Dizdar, Çin’e göre yüksek teknoloji ürünlerinde, avantajlı konumda olduklarına dikkati çekerek, Avrupa pazarında metresi yaklaşık 2 dolardan satılan kumaşı, yüzde 25 daha ucuza satarak kendilerine pazar yarattıklarını kaydetti.
Ayda 500 bin metre üretim yaptıklarını, bunu en kısa zamanda 1 milyon metreye çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Dizdar, bu kumaşın üretimine geçebilmek için mevcut altyapıya ilave olarak 350 bin dolarlık yatırım yaptıklarını kaydetti.
İLK KEZ BURSA’DA ÜRETİLDİ
Dizdar, Bursa’da ilk kez üretimine başladıkları kumaşın, başta Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç ettiklerini bildirdi.
Üretilen her metre kumaşın laboratuvarda bakteri tutmazlık testlerinden geçirildiğine işaret eden Dizdar, şunları söyledi:
“Yakında Avrupa pazarında daha güçlü bir rakip olmayı hedefliyoruz. Ayrıca, iç pazarda da iddialı olan kumaşımız hastane gibi steril ortamlarda güvenle kullanılabiliyor. Biz Dizdar Tekstil olarak, Türkiye’nin daha özellikli ve kaliteli kumaşlar üretmeye yönelmesi gerektiğine inanıyoruz. Ancak ülkemizde elektrik, gaz, fuel-oil giderlerinin yüksek olmasından dolayı çok büyük bir rakip olamıyoruz. Bu sıkıntıyı özellikli ve kaliteli kumaşlarla aşabiliriz.”

HARİTADAKİ YERİMİZ